Częstochowski Klub Miłośników Historii

im. Mecenasa Jana Pietrzykowskiego

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy 16 listopada, odbyło się III Sympozjum Historyków Regionalistów Ziemi Częstochowskiej. W tym roku debata miłośników "małej Ojczyzny" miała specyficzny charakter; po raz pierwszy mogły zderzyć się opinie amatorów z tezami profesjonalistów: historyków z AJD.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 80 osób, co świadczy o niegasnącym zainteresowaniu przeszłością miasta i regionu. Organizatorzy: Zbigniew Biernacki z Antykwarni "Niezależna", Krzysztof Kasprzyk z wytwórni filmów Kas - Film i Andrzej Szczepańczyk z drukarni Gryf, zyskali szereg komplementów i oklaski za sprawne doprowadzenie do owocnego spotkania. Przyjęto także Apel do Prezydenta Miasta z prośbą o sfinansowanie tłumaczenia z hebrajskiego na polski książki "Żydzi Częstochowscy".

Sednem spotkania były prezentacje efektów prac regionalistów. Poznać można było stronę internetową autorstwa Grzegorza Czepiczka z panoramicznym spacerem po Częstochowie współczesnej i tej odtworzonej z 1909 r. Z wydanej książki o gminie Opatów dowiedzieć się można, od kiedy i dzięki komu okolice Walenczowa słyną z upraw truskawek. Wykład o historii Konopisk obalił mit o lipach sadzonych tam ponoć przez Sobieskiego.

Ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchano reprezentującego Wydział Historii AJD prof. dr. hab. Dariusza Złotkowskiego. Odnosząc się do krytyki jakoby uczelnia lekceważyła prace regionalne, profesor przedstawił obszerną listę prac magisterskich poświęconą historii lokalnego przemysłu. Jednocześnie jednak zwrócił uwagę, że ta praca Akademii nie jest doceniana; na badania regionalne trudno zdobyć granty KBN, nie wspiera ich ani Miasto ani lokalne podmioty gospodarcze. Obiecująco zabrzmiały słowa o gotowości współpracy z amatorami historii, zwłaszcza, że w ślad za tym wyszło zaproszenie prof. Mariana Głowackiego do publikowania w wydawanych przez Częstochowskie Towarzystwo Naukowe zeszytach "Ziemi Częstochowskiej".
Pewnym smutkiem napełniła uczestników sympozjum absencja przedstawicieli gospodarza sali: Prezydenta Częstochowy. Nieformalnie w debacie uczestniczyli urzędnicy i radni (był naczelnik Wydziału Edukacji, autor fascynujących książek, dr Ryszard Stefaniak oraz miłośnik historii radny Marcin Maranda) ale była to ich prywatna obecność...Samorządu częstochowskiego formalnie nikt nie reprezentował. Szkoda, bo potencjał tych kilkudziesięciu ludzi z pasją badających lokalna przeszłość, jest wartością trudną do przecenienia./-/

 

Puls Regionu - listopad-grudzień 2013


© 2015-2016. All Rights Reserved. Grzegorz Czepiczek.
strzałka do góry