Częstochowski Klub Miłośników Historii

im. Mecenasa Jana Pietrzykowskiego

Zbigniew Biernacki

Zbigniew Biernacki, ur. 10 września 1945 r. w Wincentowie k. Częstochowy. Właściciel Antykwarni-Księgarni „Niezależna” w Częstochowie przy ul. Kopernika 4, tel. 34 3249 467

Kolekcjoner dawnych pocztówek i znaczków, odznak, exlibrisów, książek o tematyce dot. jaskiń i wspinaczki, a także dewocjonaliów z Jasnej Góry i „czestochowian”.

Autor albumów: Częstochowa na dawnej pocztówce, Opole 2000 r.; Jasna Góra na dawnej pocztówce, Opole 2000 r. i Ziemia częstochowska na dawnej pocztówce, Opole 2007 r. Współzałożyciel i animator Częstochowskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii im. Mecenasa Jana Pietrzykowskiego, z którym od 2011 r. organizuje i sponsoruje cykliczne Sympozjum Historyków Regionalistów Ziemi Częstochowskiej. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Członek Ogólnopolskiego  Klubu Filokartystów, założyciel  i członek Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich w Krakowie, członek Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy.

W latach 2000-2007 organizator częstochowskich spotkań i odczytów z udziałem takich alpinistów i taterników jak m.in.: Anna Czerwińska, himalaistka i zdobywczyni „Korony Ziemi”; Michał Jagiełło naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR i późniejszy dyrektor Biblioteki Narodowej; Janusz Onyszkiewicz, himalaista i speleolog, dwukrotny minister obrony narodowej RP.

Założyciel klubu wspinaczkowego pn. Aven - redaktor i wydawca czasopisma „Anen” (1966-76). Autor szeregu artykułów nt. jaskiń i wspinaczki w czasopismach „Taternik”, „Zacisk”, „Speleologia”, Niphargus” oraz monografii Uzupełnienie do jaskiń Polski.

Członek Młodzieżowej Grupy Grotołazów (1959-63), taternik i odkrywca szeregu jaskiń na Jurze, takich jak: Aven Wszystkich Świętych, Korytarz Szpatowców w Jaskini Koralowej, Aven Szpatowców w Potoku Złotym; współodkrywca Jaskini Polaków w Górach Bukowych (Węgry); jaskiń w Tatrach Zachodnich: Dudowa Studnia, Jaskinia pod Baranami; korytarzy za Zwałem Częstochowiaków (Jaskinia Miętusia) i Glizdowej Szczeliny.

Autor dróg wspinaczkowych na Jurze: Diretissimy Dziewicy, Trawersu Ganku, Rynny Biernackiego, także innych dróg jak m.in. Studnia Św. Tomasza, uczestnik licznych wypraw do jaskiń krajowych i za granicą.

tel. do Antykwarni 34 3249 467

 


© 2015-2016. All Rights Reserved. Grzegorz Czepiczek.
strzałka do góry